Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 sierpnia 2019 r.
18:27

Powiat puławski bawi się na dożynkach w Kurowie [zdjęcia]

84 11 A A

Na boisku szkolnym w Kurowie w niedzielę można było obejrzeć dożynkowe wieńce ze wszystkich stron powiatu puławskiego, skosztować lokalnych przysmaków, a także domowej roboty nalewek. Imprezę wspólnie otworzyli starosta Danuta Smaga i wójta Kurowa Arkadiusz Małecki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Życzę, żeby ciężka praca była powodem do dumy, a uzyskiwane plony były zawsze obfite i zapewniały dostatek. Dziękuję wszystkim, którzy tak wspaniale reprezentują dzisiaj swoje społeczności. Wyrazy uznania dla osób, którzy przygotowały te piękne wieńce, stoiska i wyroby sztuki ludowej – mówiła Danuta Smaga. – Życzę samych radosnych chwil i zapraszam do wspólnego świętowania – dodał Arkadiusz Małecki.

Po podzieleniu chleba, powiatowi radni, członkowie zarządu powiatu, oraz kurowscy samorządowcy wspomagani przez posła Krzysztofa Szulowskiego i wiceprezydenta Puław Pawła Szabłowskiego, pomagali w jego roznoszeniu.

Chwilę później, parlamentarzysta zabrał głos w imieniu premiera, Mateusza Morawieckiego. – Nie ma zasobnej, sprawiedliwej i bezpiecznej Polski bez silnego sektora rolnego i produkcji żywności – podkreślał szef rządu, zwracając się w liście do rolników z regionu puławskiego.

Mieszkańcy powiatu, którzy przybyli na boisko w Kurowie, oprócz tradycyjnego chleba, mieli okazję skosztować szeregu przysmaków przygotowanych specjalnie na dożynki przez rozliczne koła gospodyń.

– Mamy pierogi, kaszankę, śledziki, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta oraz wiele nalewek: żurawinową, aronię, wiśnię, orzechówkę, pokrzywówkę i dziką różę – wymienia Małgorzata Janek, przewodnicząca KGW w Bronisławce. Jak przyznaje, przygotowanie dożynkowego menu zajęło trzy dni. Nie licząc wianka, którego wicie liczy się w tygodniach. – Nasz jest największy, ma 3,4 metra wysokości – podkreśla gospodyni.

Na dania mięsne zapraszały z kolei panie z Bronowic. – Naszym gwoździem programu jest dzisiaj pieczony prosiak z kapustą, ale mam także wiejski bimberek i wiele innych swojskich wyrobów – mówi Magdalena Mokijewska, szefowa KGW. Jak dodaje, przygotowania trwały kilka tygodni, ale było warto. – Wszyscy jesteśmy zadowoleni i na pewno powtórzymy to w przyszłym roku – zapewnia.

Na powiatowych dożynkach, z roku na rok, oprócz dań, przybywa także pomysłowych dekoracji. W jednym miejscu słomiany chłop z babą, w innym miejscu słomiany kawaler z planszą "rolnik szuka żony", a do tego cały stos wiejskich akcesoriów. Głównie tych zabytkowych. – Mamy kołyskę z 1934 roku, stare maselnice, kołowrotek, sierp, wagę, szatkownicę, wiekowe nożyczki. Wiele z tych rzecz pochodzi z okresu wojennego – wymienia Barbara Matraszek-Figiel, prezes KGW w Karmanowicach.

Na stoisku gminy Baranów, największym powodzeniem cieszyła się lala udekorowana wieńcem, w ludowym stroju. – Ludzie często robią sobie z nią zdjęcie – przyznaje Adela Rybak z miejscowego KGW. Gospodynie pokazały także ręcznie robione serwetki, obrazy oraz znaczną ilość tradycyjnych przekąsek. Żeby godnie reprezentować gminę, swoje siły połączyły koła m.in. z Baranowa, Czołnej i Śniadówki wspierane przez zespół śpiewaczy "Kaolinki".

Część miejscowości dla odmiany stawia na współczesność. Przykładem tego jest gmina Janowiec, a szczególnie KGW w Wojszynie. – Mamy współczesny wieniec, który robiliśmy przez 1,5 miesiąca. Przedstawia gołębicę, która reprezentuje zesłanie Ducha Świętego, a to jest również odwołanie do słów papieża, Jana Pawła II – tłumaczy Beata Woźniak, przewodnicząca koła. Jego członkowie nie zakładają ludowych serdaków, zamiast nich mają zielone koszulki. Na stołach jednak, tradycyjne pierogi, bigos i leczo. – Wszystko świeże, zrobione w ostatni piątek i sobotę – zapewnia szefowa KGW w Wojszynie.

Na scenie zaprezentowały się m.in. "Kalina", "Folk Rose", "Jubilat", "Rosa", a także Puławska Orkiestra Dęta oraz zespoły tańca ludowego z Puław ("Grześ") i Klementowic. Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowych w Kurowie jest zespół Effect.

Dożynkowe konkursy

Wieńce tradycyjne:
1. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
2. KGW Bronisławka
3. KGW Czołna

Wieńce nowoczesne:
1. KGW Wojszyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Zespół Śniadowianki

Stoiska dożynkowe:
1. KGW Żyrzyn
2. Stowarzyszenie Zagrody-Razem
3. Stow. Kobiet Aktywnych z gminy Markuszów

Gminy z najsprawniejszymi sołtysami:
1. Żyrzyn
2. Baranów
3. Janowiec
(tytuł ulubieńców publiczności dla sołtysów z gm. Końskowola)

Powiatowe zawody strażackie

Drużyny męskie:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Kazimierz Dolny
3. OSP Kłoda

Drużyny kobiece:
1. OSP Opatkowice
2. OSP Rąblów
3. OSP Rzeczyca

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!